Papierowe opakowanie na orzeszki, w pełni recyklingowane, wykonane w trosce o środowisko i zmniejszenie śladu węglowego.
Podłoże papierowe zostało zabezpieczone od wewnętrznej strony opakowania powłokami barierowymi (względem wody, tłuszczu, pary wodnej, tlenu oraz o własnościach termozgrzewalnych), aby uzyskać szczelność i pełne zabezpieczenie produktu wewnątrz.
Zadruk wykonany został farbami FlexiEco – jest to seria farb wodorozcieńczalnych, wyprodukowanych na bazie surowców odnawialnych.
Formy drukowe, służące do zadrukowania celulozy, posiadają certyfikat Carbon Neutral i zostały wykonane przez firmę Asahi Kasei w technologii wodowymywalnej AWP™-DEW, która charakteryzuje się niższym negatywnym wpływem na środowisko naturalne.
Temperatura zgrzewania opakowania (około 150 stopni Celsjusza) pozwoliła na szczelne zamknięcie opakowania i pełne zabezpieczenie produktu.
Opakowanie papierowe ma tę zaletę dla środowiska, że obniża ślad węglowy procesu drukowania w stosunku do opakowań produkowanych konwencjonalnie, tj. przy użyciu tradycyjnego podłoża foliowego/plastikowego, farb na bazie alkoholu i płyt fotopolimerowych wymywanych rozpuszczalnikiem.
Zastosowanie przy produkcji naszych farb oraz klisz fotopolimerowych z certyfikatem Carbon Neutral, pozwoliło nam na obniżenie śladu węglowego naszego opakowania w stosunku do opakowania konwencjonalnego o 41%.
Schemat opakowania /począwszy od jego zewnętrznej powłoki/:
- FlexiLack FX Barrier WOG 08 – powłoka barierowa względem wody, tłuszczu i pary wodnej
- FlexiEco – wodorozcieńczalne farby na bazie surowca odnawialnego
- Podłoże papierowe (białe)
- FlexiLack FX Barrier WO 03 FC – powłoka barierowa względem wody i tłuszczu
- FlexiLack FX Barrier GA 08 FC – powłoka barierowa względem tlenu
- FlexiLack FX Barrier WO 07 FC – powłoka barierowa względem wody i tłuszczu, o własnościach termozgrzewalnych
Zalety opakowania:
- brak konieczności laminacji papieru folią polietylenową / eliminacja laminacji papieru folią PE
- zwiększenie możliwości recyklingu opakowania
- obniżenie negatywnego wpływu na środowisko
- układy wodorozcieńczalne
- szeroki zakres funkcjonalności układu barierowego – barierowość względem wody, tłuszczu, tlenu i pary wodnej
- połączenie właściwości barierowych i termozgrzewalnych wewnętrznej powłoki
W obecnych czasach opakowania są przedmiotem intensywnych debat publicznych ze względu na rosnący udział opakowań w strumieniu odpadów komunalnych. Stale rosnąca ilość odpadów z różnych materiałów opakowaniowych, takich jak tworzywa sztuczne, papier czy szkło, itd., powoduje wiele wyzwań środowiskowych. Żywotność opakowań staje się coraz krótsza ze względu na dynamikę rotacji wzorów graficznych czy skracanie serii designu opakowań, dlatego też po zużyciu opakowania staje się ono odpadem, kończąc w zakładzie recyklingu odpadów bądź na składowisku odpadów.
Celem stworzenia w pełni papierowego opakowania na orzeszki było dostarczenie na rynek opakowania, które w szybki i łatwy sposób podlega recyklingowi bądź unieszkodliwieniu w drodze procesów kompostowania odpadów, stając się rezerwuarem substancji odżywczych oraz materii organicznej w glebie.
Dzięki zastosowanym komponentom; niepowleczony papier, coatingi i farby wyprodukowane z materiałów pochodzących z surowców odnawialnych oraz druk wykonany przy użyciu klisz fotopolimerowych posiadających certyfikat Carbon Neutral osiągnęliśmy niezaprzeczalny sukces w drodze obniżenia śladu węglowego opakowania o 41 % względem opakowania wyprodukowanego z tradycyjnych surowców. Ponadto bazując na naszym doświadczeniu oraz posiadanej wiedzy postanowiliśmy policzyć wpływ opakowania nie tylko na atmosferę, lecz również na pedosferę, hydrosferę oraz biosferę. Posiadając dane empiryczne możemy potwierdzić, iż opakowanie papierowe na orzeszki w porównaniu z opakowaniem przygotowanym w sposób konwencjonalny charakteryzuje się niższym wskaźnikiem toksyczności dla człowieka o 55 %, wpływ toksyczności na środowisko morskie został zredukowany o niemal 35 %, natomiast ekotoksyczności wód słodkich o 49 %. Spektakularnym natomiast jest wynik redukcji wpływu na ekotoksyczność, ponieważ redukcja sięga w tym aspekcie niemal 73 %.
Opakowania papierowe są jednymi z najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego, ich biodegradowalność jest na wysokim poziomie, a w procesach biologicznego rozkładu m.in. papieru (celulozy) dochodzi do zasilenia środowiska naturalnego w substancje odżywcze¹. Ponadto opakowania papierowe są odpowiedzią na stale wzrastające zanieczyszczenia wód śródlądowych oraz morskich i oceanicznych tworzywami sztucznymi i mikroplastikiem. Proces rozpuszczania opakowań papierowych w środowisku wodnym jest zdecydowanie szybszy w stosunku do biodegradacji tworzyw sztucznych, dzięki czemu jeśli nawet opakowanie papierowe trafi do wód, to zostanie w szybki i łatwo przyswajalny sposób rozpuszczone². Firma Chespa stawia i promuje opakowania przyjazne dla środowiska naturalnego, jako rozwiązanie stale rosnącego strumienia odpadów, szczególnie z tworzyw sztucznych.