×
Search in service
    Home » Elastomerowe formy drukowe

Elastomerowe formy drukowe

“DIRECT” Elastomerowe formy drukowe.

Chespa, jako wiodąca przygotowalnia fleksograficznych form drukowych, opracowała zoptymalizowany standard wykonywania klisz i uruchomiła nową linię produkcyjną elastomerowych form drukowych grawerowanych w technologii DLE – DIRECT LASER ENGRAVING (bezpośrednie grawerowanie laserowe).

Dopełniają one portfolio firmy w zakresie form do druku fleksograficznego, rozszerzając jednocześnie znacząco możliwości zastosowań w drukarniach.

Standard wykonywania płyt elastomerowych oparty jest na technologii UNDERCUT. Jest to grawerowanie trójwymiarowe 3D w miejsce tradycyjnego grawerowania 2D. Punkty rastrowe w światłach mogą być grawerowane z dodatkową podbudową, co zmniejsza istotnie przyrost punktu dla niskich wartości i skutkuje zwiększeniem rozpiętości tonalnej na wydruku końcowym.

Istotna cecha form elastomerowych jest ich wyjątkowa wytrzymałość na agresywne składniki farb. Wyznaczają one nowy standard w druku farbami dwukomponentowymi na bazie octanu etylu; świetnie sprawdzają się również w druku farbami wodnymi, rozpuszczalnikowymi i utwardzanymi promieniowaniem UV.

Chespa proponuje trzy rozwiązania w zakresie form elastomerowych:

  • Elastomery Direct Flat, analogiczne do konwencjonalnych klisz fotopolimerowych, standardowo występują w grubościach 1,14 mm dla fleksografii i i 1,15 mm dla offsetu. Dostępne są one w maksymalnym rozmiarze 1650×1330 mm (obszar grawerowania).
  • Elastomery Direct Integral występują w raportach od 300 mm i grubości od 3,12 mm, gdzie warstwa elastomerowa spełnia rolę adaptera kompresyjnego. W przypadku szczególnie wymagających prac możliwe jest zintegrowanie wewnątrz sleev’a warstwy pianki kompresyjnej, dodatkowo poprawiającej parametry druku.
  • Elastomery Direct Sleeve, analogiczne do bezkońcowych tulei fotopolimerowych, występują w dwóch wariantach: Thin i Clasic:

– Thin posiada grubość 1,54 mm (odpowiednik kliszy płaskiej 1,14 mm) i wymaga odpowiedniego adaptera kompresyjnego.

– Classic posiada grubość około 3,12 mm i może być zakładany na twardy adapter bądź bezpośrednio na wałek metalowy.

Oba rozwiązania dostępne są w raportach 290-1350 mm i maksymalnej szerokości druku 1700 mm.

Zastosowanie: wszystkie proponowane formy elastomerowe dedykowane są do druku na podłożach elastycznych, papierowych i tissue oraz zadruku farbami wodnymi, solwentowymi, dwukomponentowymi oraz utwardzanymi promieniami UV. Umożliwiają druk zarówno prostych prac wektorowych jak i wymagających prac rastrowanych w niskich, średnich, wysokich i bardzo wysokich liniaturach (do 200 lpi !).

Poland

Headquarters Chespa sp. z o. o.

St Opolska 10 A, 47-316, Chorula

+48 77 55 61 700

Send email

Show on map